Idzie nowe….

Witam.
Chciałbym w tym miejscu poświęcić kilka słów na temat mojej nowej ptaszarni która powstaje dla papug .
Projekt/plan tego przedsięwzięcia zaprzątał moją głowę już kilka lat wstecz gdy zdecydowałem się na hodowlę dużych papug głównie amazonek po to aby dać im jak najlepsze warunki bytowe jakie mogę im stworzyć, podglądając głownie hodowle zachodnich hodowców ale uwzględniając przy tym warunki klimatyczne swojego miejsca zamieszkania.
W tym roku swój plan po konsultacji z żoną (koszty z tym związane nie są małe więc musi być aprobata wszystkich) postanowiłem wdrożyć w życie.
Stare sezonowe (wiosna – jesień) woliery o konstrukcji drewnianej które były „doklejone” do budynku mieszkalnego zostały wyburzone.
Nowy pawilon będzie spełniał rolę ptaszarni całorocznej z możliwością dogrzewania w razie potrzeby poprzez instalację CO zasilanej z domowej kotłowni.
W nowej ptaszarni będzie 9 boksów o wymiarach ok. dł x wys x szer 2m x 2,3m x 0,95m. Z każdej woliery wewnętrznej tak to nazwijmy jest wykonane okno wylotowe do wolier zewnętrznych.
Poniżej mała fotorelacja z postępu prac:

Na tym etapie prace w tym roku(2017) ze względu na porę roku zostały zakończone.Jak tylko pogoda pozwoli (marzec 2018) rozpocznę prace w środku ptaszarni(dokończenie murowania wolier,instal co,elektryczna,kamery,alarmowa,tynkowanie,wylewki itp) tak aby na jesień móc wpuścić ptaki.
W miarę postępu prac postaram się o kolejną fotorelację.

 

Minął rok w którym wykonałem sporo pracy w nowej ptaszarni jednak w mojej ocenie nie tyle czasu mogłem na to poświęcić ile bym chciał. W  optymistycznym toku działań po cichu liczyłem iż uda się na jesień wpuścić ptaki jednak trzeba z pokorą przyznać ze ogrom prac które czekały mnie w środku przerosły mnie więc nie zdążyłem wszystkiego zrobić z różnych to przyczyn.

Pokrótce co udało mi się zrobić:

Ocieplenie dachu zabezpieczenie dachu od środka siatką tak aby zabezpieczyć się przed drapieżnikami (kuny,łasice)od strony dachu.Ocieplenie stropu ptaszarni,wykonanie stropu ,wymurowanie ścianek działowych pomiędzy boksami ,wykonanie instalacji elektrycznej(dosyć rozbudowana która będzie ze sterowaniem oświetlenia) instalacja CO podłączona do domowej kotłowni,wykonanie instalacji alarmowej ,instalacji monitoringu w budkach lęgowych.Ponadto otynkowałem ok 70%powierzchni ścian tak aby można było pobrać miary na wykończenia z profili aluminiowych oraz wylotowe okna które to będzie robił Pan Jan Barvik z Czech który zresztą już mnie odwiedził i wszystkie pomiary wykonał.

W zależności od temperatury będę chciał tej zimy jeszcze „odpalić ” instalację elektryczną.

Następna relacja jak będzie gotowy środek.

…Minął kolejny rok w którym to wykonałem można powiedzieć prace wykończeniowe w środku ptasarni która teraz czeka na montarz drzwi do poszczególnych boxów oraz okien wylotowych króre to prace wykona  znajomy wykonawca jak i hodowca w jednym Jan Barvik z Republiki Czeskiej www.volierybarvik.cz .

Prace które zostały wykonane w ostatnim roku to tynkowanie ,posadzka betonowa białkowanie boxów tynk mineralny w korytarzu montaż sufitu w korytarzu ,montaż oświetlenia w boxach  i korytarzu wykonanie instalacji monitoringu do budek lęgowych sterowanie zegarowe oświetlenia ,montaż osprzętu elektrycznego.

Teraz czekamy tylko na Janka i na wiosnę aby „mieszkańcy” mogli zasiedlić swoje nowe pomieszczenia.

 

 

 

Po długim wyczekiwaniu w końcu w „asyście” Janka Barvika z Czech dotarły wykończenia boksów wewnętrznych oraz okna wylotowe.

Po kilku godzinnej pracy montażu jest super efekt.

Teraz pozostało zamontować uchwyty na patyki i można będzie wpuszczać ptaki do nowego lokum.Ze względu na trwające lęgi w starych pomieszczeniach ptaki będę sukcesywnie wpuszczał po zakończonych lęgach.Oczywiście pojawi się przy tej okazji fotorelacja na mojej stronie jak i FB.

Kilka zdjęć ptaków w nowej ptaszarni

Amazonki Oratrix Magna
Amazonki Oratrix Magna
Amazonki Niebieskoczelne

Modrolotki niebieski szek

2 odpowiedzi do “Idzie nowe….”

  1. Jest Pan super hodowcą papug. Jak pan pamięta to nabyłem rok temu Amazonkę niebieskoczelną. Ma się dobrze i gada , śpiewa jak najęty. Żona jest zachwycona i ciągle go uczy nowych słówek. Jest pojęty i ciągle się uczy. Pozdrawiam Leszek z sosnowca.

    1. Dziękuję bardzo za dobre słowo. Cieszę się ze ptak dobrze się ma i rozwija swoje umiejętności,a jesli chodzi o super hodowcę to wiele jeszcze mi brakuje,ale i tak dziękuję.
      Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *