O mnie i o hodowli…

O mnie i o hodowli

Ptaki u mnie w domu były od zawsze na początku jak to na Śląsku tata hodował gołębie pocztowe potem pojawiły się kanarki, których hodowla w pewnym momencie rozrosła się do ponad setki osobników, co przełożyło się u mnie poniekąd na zamiłowanie do egzotyki. Nie były to jednak kanarki, ale papugi. Jako 9-10 letni chłopak zaczynałem swoja przygodę od papużek falistych oraz nimf później doszły nierozłączki oraz świergotki seledynowe. Wtedy również (1981 rok) wstąpiłem do związku zrzeszających hodowców głównie kanarków gdzie poznałem wielu wartościowych i przyjaznych hodowców).I tak moja przygoda z papugami z małymi przerwami(służba wojskowa, budowa domu) trwa do dziś.

Dziś nie jestem już w szeregach PZHKiPE przeniosłem się do nowopowstałego RSHPE Amazonka, co daje więcej możliwości poznania tajników hodowli papug i egzotyki daje możliwość dyskusji z hodowcami, pasjonatami, których hodowla jest ukierunkowana na papugi i inne ptaki egzotyczne, mogę się podzielić wiedzą z młodszymi hodowcami na spotkaniach nie raz w super atmosferze przy kawie i ciastku w zaprzyjaźnionej Cafe- bar Prima.

Wracając do mojej hodowli i gatunków to muszę powiedzieć, że z czasem gatunki ptaków, które hodowałem zmieniały się. Wspomniane faliste czy nimfy zostały wyparte przez większe i „trudniejsze” gatunki jak rozelle, bergi, księżniczki Walii czy barabanty i aleksandretty obrożne, ale również z czasem i te wspomniane gatunki zastąpiłem obecnie hodowanymi amazonkami, senegalkami czy lorysami górskimi, ale jeden gatunek jest nieprzerwanie u mnie od kilkunastu lat – jest to aleksandretta obrożna.

Na chwilę obecną mam w swojej hodowli amazonki niebieskoczelne, żóltolice, białoczelne, senegalki ognistobrzuche oraz mutacje aleksandrett obrożnych (szeki, violety, kobalty).

Ze względu na małą modernizację mojej hodowli (wyburzeniu welier zewnętrznych i budowy nowego pawilonu dla ptaków więcej tutaj :  http://arek-papugi.eu/2017/11/26/idzie-nowe/ ) zmuszony zostałem do małego ograniczenia gatunków które hoduję i tak znikły amazonki białoczelne i senegalki a pojawiły sie zajujące mniej miejsca popularne kozy.

Poniżej lista gatunków, które posiadam w swojej hodowli:

  • Aleksandretta obrożna 1,1
  • Aleksandretta obrożna szek 1,1
  • Amazonka niebieskoczelna 2,2
  • Amazonka żółtolica 1,1
  • modrolotka czerwonoczelna 2,2